İş Ortaklarımız

1
Screen Shot 2018-01-12 at 16.40.59
Screen Shot 2018-01-12 at 16.42.38

Intellectual Ventures

7 milyar dolar ile dünyanın en büyük patent fonu olan Intellectual Ventures etkili buluşlar yaratan, inkübe eden ve pazarlayan global bir buluş ve yatırım şirketidir. Tutkulu mucit ve teknoloji lideri Nathan Myhrvold tarafından yönetilen Intellectual Ventures, sanayileri dönüştürme gücüne sahip bir düzineden fazla şirket yarattı. Dünyanın en iyi mucitleriyle birlikte; gelişmiş ve gelişmekte olan dünyaya hizmet etmek ve inovasyonu ileri götürmek için  çalışıyor.

BUBA, 7 milyar Dolar’lık portföy büyüklüğüyle dünyanın en büyük patent yatırım fonu olan Intellectual Ventures’ın Türkiye temsilcisidir.

BUBA, temsilcisi olduğu Intellectual Ventures ile, Türkiye’deki şirketlerin patent portföylerinin zenginleşmesi ve şirketlerin sahip oldukları patentlerin yurtdışı pazarlara açılması konularında işbirliği yapmaktadır.

Doktar

Doktar, çiftçilere ve şirketlere sayısallaştırma çözümleri sunan bir Tarım Teknolojileri şirketidir. Bağlantılı oldukları tarım ürünleri ve hizmetleri, çeşitli kaynaklardan (alanlardaki veya ekipmandaki IoT cihazları, yerel hava durumu tahminleri, uydu görüntüleri, toprak analizleri …) toplanan verilere makine öğrenme algoritmaları ve fenolojik gelişim modelleri uygulayarak verimi optimize eder ve girdi maliyetini en aza indirir.

Tarımda dijital teknolojilerin ve büyük verinin kullanılması ile bitkisel gelişimi simule etmek, en uygun bitki besleme, zararlı koruma ve sulama kararlarını vermek mümkün olmaktadır. Bu sayede zirai verim bir-kaç kata kadar artabilmekte, birim yatırımdan elde edilen gelir yükselmektedir.

 Dijital tarım teknolojileri ve servisleri konusunda Türkiye’nin lider şirketi Doktar sahadan nesnelerin internetine bağlı sensörlerle, uydudan ve diğer kaynaklardan tarımsal verinin toplanabilmesi için çözümler sunar; bunların zirai aksiyona dönüşebilmesi için makine öğrenmesi destekli uygulamalar üretir.

 Türkiye ve Dünya’da Bayer, Monsanto, Türk Traktör, Denizbank, Turkcell gibi birçok öncü şirket dijital zirai teknolojiler konusunda Doktar hizmetlerinden faydalanmaktadır.

 TreeT bünyesinde yapılan yatırımlarda Doktar şu konularda destek verecektir.

  • Yeni teknoloji ve uygulamaların denenmesi test edilmesi, başarıların yaygınlaştırılması
  • TreeT bünyesinde bahçelerde sensor istasyonları, uydudan takip gibi teknolojilerin kullanılması bu doğrultuda zirai önerilerin geliştirilmesi
  • Yatırımcılara yönelik gerçekleşen zirai ve meteorolojik hadiseler, riskler, ürün fiyat beklentileri konularında bilgilendirme raporlarının üretilmesi.

Cengiz Sülün

Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1990 yılındaki mezuniyetinin hemen ardından Koç Holding’in otomotiv şirketlerine danışmanlık yapan İkmal Koordinasyon Grubu’nda iş hayatına başlayan Sülün, 93-97 yılları arasında gene Koç Holding’in bir şirketi olan Fulda’da yönetici olarak çalıştı. 1998 yılından itibaren ise profesyonel çalışmayı bırakıp, kendi şirketini kurdu, ithalat ve inşaat /taahhüt işleriyle uğraştı. İnşaat işleri için arsa bakarken, unutulmuş olan eski aile mesleği zeytincilikle tekrar buluştu.

2010 yılından beri yoğun bir şekilde tarımla uğraşıyor. Kendine ait 500 dönüm fundalık halinde satınaldığı araziyi ıslah ederek sıfırdan, zeytin, elma, erik ve nektarin çeşitlerinden oluşan bahçelere dönüştürdü. Kendi bahçeleri dışında arkadaşlarına ve yatırımcılara kurduğu bahçeler 2000 dönümü aştı.